Navigace

Výběr jazyka

Obsah

Velikonoční tradice v Komunitním centru Chelčice

Typ: Aktuality | KC | ostatní
Velikonoční tradice v Komunitním centru Chelčice Letošní Velikonoční tradice v komunitě na Chelčicku probíhaly celé odpoledne 13. dubna 2025 na Květnou neděli v prostorách Komunitního centra a s pečlivostí a láskou je připravili jak maminky z klubu Čtyřlístek sdružení Mája-Tvořivé Chelčice, tak také děti a pedagogové z Mateřské školky Chelčice.

Letošní vystoupení dětí bylo velmi krásné, se staročeskými zpěvy, pořekadly a jarními písněmi, které propojovaly etnografické zvyky naší české krajiny. Klára Kavanová Muškové spolu s dětmi provázely staročeskými a křesťanskými velikonočními zvyky, mluvili o pořadu slavení Velikonoc od Květné neděle, přes Zelený čtvrtek, kdy odlétají zvony do Říma a začínají chelčičtí mládenci vyřehtávat až do Vzkříšení Krista, do večera Bílé soboty. Vyprávěli jsme si o staročeských zvycích s významem barvením vajec určitými barvami, pletením pomlázek a
omlazováním děvčat a poléváním chlapců na velikonoční pondělí, a mnohé zajímavosti. Nechyběly zvyky velikonočních pokrmů s velikonoční sekaninou s kopřivami na zelený čtvrtek, pečení velikonočních bochánků,
beránků a jidášů...
Pan starosta Jan Baloušek obdaroval po vystoupení všechny šikovné děti malými balíčky s velikonočními dobrotami a rodiče a prarodiče byly pyšní na své statečné děti při svém velkém velikonočním vystoupení.

V druhé části tradic nechyběla oblíbená velikonoční tvořivá dílna, při které již generace chlapců a mužů učí Miroslav Dušek plést pomlázky z osmi vrbových proutků a ženy měly připraveny zajímavé tvořivé stolečky:
Iva Korutusová měla připravené zdobení velikonoční tašky na dobroty na velikonoční obchůzku, Věrka Benešová tvořila s dětmi, rodiči a prarodiči kytičky na drátku, Dáša Čížková zase velikonoční papírový košíček na
vajíčka, Veronika Kadičová tvořila s dětmi velikonoční vajíčka, Pavla Dušková osazovala se všemi květníčky s velikonočním osením a Renata Havlíková připravovala s dětmi a rodiči velikonoční přání, které mohou
poslat svým blízkým. Nechyběl ani malý obchůdek Chelčického domova sv. Linharta, kde si každý mohl koupit keramickou velikonoční drobnost, svícínek či květináč anebo něco dobrého z ovocných potravinových dobrot.

Zkrátka, každý si našel to své, všichni se sešli, popřáli si k Velikonocům a pobyli společně. A to není málo.
Poděkování patří všem, kteří se na skvělé akci podíleli a udělali si čas pro druhé. Díky všem.

Za KC Chelčice Klára Kavanová Mušková a za klub Čtyřlístek Pavla Dušková


Vytvořeno: 25. 5. 2025
Poslední aktualizace: 25. 5. 2025 20:53
Autor: Olga Smitková